Kask rowerowy Wybór nieporozumienia

- Dec 04, 2017 -

Dzisiaj podsumowaliśmy niektóre z typowych błędów w kasku rowerowym , wszyscy musimy sprawdzić, czy istnieje podstęp?


Mit nr 1: Im lżejszy kask, tym lepiej


Relatywnie mówiąc, kask jest tak lekki, jak to możliwe, ale im lżejszy kask, tym mniejsza szansa, że ​​przejdzie on przez krajowy test bezpieczeństwa certyfikacji, tym wyższa będzie względna cena.

W związku z tym założenie wybranych hełmów musi przejść krajowe normy certyfikacji bezpieczeństwa, o wadze około 260 g, nawet jeśli długa odległość nie sprawi, że poczujesz się zmęczony, więc nie musisz się zbytnio przejmować wskaźnikiem masy hełmu. Chyba że jesteś na wyścig rowerowy. Aby zminimalizować wagę.


Mit nr 2: Im większy otwór w kasku lub tym więcej powietrza


Oddychalność jest kluczem do kasku i zapewnia suchość głowy podczas jazdy na długich dystansach.

Im większe lub większe otwory w kasku, tym większy przepływ powietrza wokół głowy.

Należy jednak pamiętać, że im więcej lub większe są otwory w kasku, tym bardziej odsłonięta jest głowa i tym samym odpowiednio obniżany jest stopień ochrony.


Mit nr 3: klamra i pociągnięcie nie może pozwolić sobie na pewną siłę


Możemy tylko znać jazdę na kasku, aby wykonać test zderzeniowy, ale także spiąć i pociągnąć taśmę, aby wykonać odpowiednią próbę rozciągania, jeśli nie przez odpowiednią próbę rozciągania, nie można jej użyć w kasku.

Dlatego kwalifikowany kask jeździecki, mały sprzączkę i pociągnięcie pasa muszą przejść odpowiedni test, można go uznać za prawdziwy hełm zgodnie z krajowymi normami certyfikacji bezpieczeństwa.


Mit nr 4: złamany lub spóźniony kask


Jeśli się rozdzielisz, nie używaj, nosząc tylko serce komfortu, nie ma zbyt dużego praktycznego zastosowania, jeśli mały dotyk kopania nie ma znaczenia, ale po zderzeniu, sile, niekoniecznie w stanie odgrywać rolę ochronną.

Nie lekceważ pęknięcia, to w fizycznej strukturze hełmu zmieniają siłę i efekty siłowe.

Jeźdźcy powinni zmieniać swój hełm jeździecki co trzy lata, niezależnie od tego, czy padli, czy upadli.

Ponieważ chociaż kask nie został trafiony, ale ekspozycja na słońce i erozja potu sprawią, że kask i niektóre akcesoria starzeją się, zmniejszając w ten sposób współczynnik bezpieczeństwa, chroniąc kask ochronny.


Mit nr 5: Noszenie kasku nie jest związane

Pozbywanie się szczęk hełmu może być wygodniejsze, ale jeśli uderzy się w głowę, będzie latał łatwo i naturalnie nie będzie ochronny.

Dlatego, aby odgrywać rolę ochronną kasku, noś pasek pod brodą w dowolnym momencie.


Mit nr 6: nosić zbyt duży lub wąski hełm


Jeśli kask nie ma prawidłowego rozmiaru, nie może chronić głowy, na którą trafiłeś.

Aby określić prawidłowy rozmiar kasku, najpierw zmierz największą część głowy, zwykle 1 cm nad brwiami, i kup kask zgodnie z tym pomiarem.

Możesz kupić tylko względnie odpowiedni rozmiar, a następnie użyć pokrętła zmiany rozmiaru w celu dopasowania do rozmiaru.

Po założeniu hełmu, kask z jednej strony na drugą stronę, od przodu do tyłu, wygodnie się nosi, jeśli jest zbyt luźny lub zbyt ciasny, musisz kontynuować regulację lub wymianę.


Mit nr 7: Użyj słabego kasku


Produkcja kasku to ścisłe standardy techniczne, słabe hełmy często nie udają się do standardowego wypadku, będą niebezpieczne.

Być może wielu zawodników nie wie jak poznać, że kupiony przez nich kask nie jest bezpieczny, w rzeczywistości, po prostu z hełmu jest przymocowany standard certyfikacji CE, nie można ustalić, czy kask jest bezpieczny, należy również przeprowadzić odpowiedni test raporty i certyfikaty.

Certyfikacja znaku CE służy do certyfikacji konkretnego produktu, koncentrując się na funkcjach bezpieczeństwa produktu.

Odzwierciedla to zgodność produktu z wymogami bezpieczeństwa publicznego, zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa osobistego.


Mit 8: noszenie niewłaściwej pozycji


Najbardziej efektywna pozycja kasku, jaką należy nosić, wymaga utrzymania kasku i poziomu głowy, krawędź hełmu powinna znajdować się około 1 cm nad brwiami.

Jeśli nie znajdujesz się w tej pozycji, sprawdź, czy rozmiar hełmu jest odpowiedni, a następnie wyreguluj pokrętło regulatora i szczękę, aby upewnić się, że kask jest noszony we właściwej pozycji.


Mit nr 9: Luźne koronki

Luźne sznurowanie umożliwia ruch kasku w dowolnym momencie i powoduje wtórne zderzenie, gdy głowa zostanie uderzona, a ochrona zostaje zmniejszona.

Dlatego musisz wyregulować długość szuflady tak, aby odległość między szufladą a podbródkiem (od mikro-stacji jezdnej do jazdy na rowerze) można było dostosować do odstępu między palcami, aby zmaksymalizować efektywne działanie ochronne kasku.


Mit nr 10: Kask jeździecki po użyciu od niechcenia

Po każdym użyciu kasku jeździeckiego, należy umieścić go w chłodnym i wentylowanym miejscu, unikać wysokich temperatur lub długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych.


Nauka o konstrukcji i materiałach hełmu ma wpływ na rozpraszanie i amortyzację zewnętrznej siły uderzenia, aby krucha, ale najważniejsza głowa mogła zostać bezpośrednio uderzona.


  • Mały miejski reflektor rowerowy
  • MJ-902 reflektor MTB z ogonem tylnym, diodami LED i kombi
  • Eagle 600 Najwyżej oceniane Ładowarka USB Bike Reflektor LED, światła do jazdy na rowerze
  • MJ-898 Hełm rowerowy z wbudowanymi reflektorami LED dla rowerzystów drogowych
  • MJ-898 Lampa czołowa MTB z reflektorami LED i inteligentnym światłem awaryjnym
  • MJ-6015 O-ring uchwyt na pasek, dodatki do Magicshine Road rowerowe Oświetlenie LED

Produkty powiązane